Sonbahara Karşı Koç Gibi Duralım!

Dr. Birgül Altıntürk

MEVSİM DÖNÜYOR …VÜCUDUMUZ HAZIR MI?

Heyecanla beklediğimiz yaz mevsimi yerini hüzünlü sonbahara bırakıyor. Mevsim dönüşleri ruhsal ve bedensel değişimlere yol açıyor. Bu adaptasyon sürecinde klinik olarak hastalarımıza ‘ Yaşam Koçluğu’ desteği ile yardımcı olmaya çalışıyoruz…

Ana başlık olarak ele aldığımız konular;

  1. Yazın yıpranmış olan cildimizin yeniden onarımı ile ilgili tedaviler ( cildimiz ve sonbahar )
  2. Saçlarımızın canlılığının ve kalitesinin yeniden kazanılması tedavileri ( saçlarımız ve sonbahar )
  3. İdeal kilonun korunması tedavileri ( bedenimiz ve sonbahar )
  4. Vücudumuzun toksinlerden arınması daha genç ve zinde hissedilmesi üzerine yapılan tedaviler ( detoks ve sonbahar )
  5. Beslenme programları ile yazın zararlı etkilerinden kurtulup kışa hazırlık tedavileri ( beslenme ve sonbahar )

CİLDİMİZ VE SONBAHAR

Yazın güneşin zararlı etkilerine maruz kalan cildimizde nem dengesinde azalma, güneş lekeleri, ince kırışıklıklar ve elastikiyet kaybı meydana gelir. Öncelikle cilde parlak ve canlı bir görünüm kazandırmak için kollagen uyarımını sağlaya tedavileri yapıyoruz. Intracel ( Altın İğne ) ve Mezolifting uygulamaları ile hem cildin ihtiyacı olan kollageni ve elastin liflerini uyararak hem de kayba uğrayan vitamin ve mineral ihtiyacını yerine koyarak cildimizin yenilenmesini sağlıyoruz. Fazla mimik kullanan ve ince kırışıklıklara sahip olan hastalarımıza Botoks ve Dolgu desteği ile daha fresh bir görüntü yaratıyoruz. Güneşe bağlı lekelenmelerde üst derinin üst derinin soyulması ve derinin yenilenip gençleştirilmesi için de Glikolik Asit Peelingleri ya da Fraksiyonel CO2 Lazer sistemlerini tercih ediyoruz. Kış boyunca düzenli cilt bakımlarının sağlanması ve kişiye özel uygun nemlendiricilerin önerilmesi ile tedavi programını tamamlıyoruz.

SAÇLARIMIZ VE SONBAHAR

Deniz, kum, güneş saçlarımızın kuruyup yıpranmasına neden olur. Saç hacminin arttırılması ve canlanması için hastalarımızı Mezoterapi Kür’lerine alıyoruz. Mezoterapi; Çok ince uçlu bir iğne ile saçlı derinin orta tabakasına ( dermis/hipodermis ) minimal dozlarda yapılan mikro enjeksiyon yöntemidir. Dermis tabakası cildin fonksiyonel tabakasıdır. Buraya yapılan enjeksiyonla saç kökünün beslenmek için gereksinim duyduğu vitamin, mineral, oligo element ve dolaşım düzenleyiciler hedef dokuya verilmiş olur.

BEDENİMİZ ( İDEAL KİLO ) VE SONBAHAR

Yaz ayına girişle vermiş olduğumuz kiloları belli seviyede korumak ve koruyucu tedaviye geçmek için hastalarımızı öncelikle diyetisyenimizle beraber değerlendirip yağ analizine alıyoruz. MLS, Plasmalipo, Kavitasyon ve Bipolar Radyofrekans sistemleri ile bölgesel problemlerini çözümleyip beslenme düzenini sağlayarak maximum destek ve danışmalık hizmeti veriyoruz.

DETOKS VE SONBAHAR

Genç kalmanın bilimsel yollarından biri de ‘ Ozonterapi’ dir. Güneş, düzensiz beslenme, düzensiz uyku bedenimizin yorulmasına ve erken yaşlanmasına yol açar. Yazın enerjisi ile yormuş olduğumuz vücudumuzu ozonterapi kür’leri ile tekrar eski enerjisine ve canlılığına kavuşturabiliriz. Hastalarımızı yaşı, cinsiyeti ve bir takım sistemik hastalıkları açısından değerlendirip Anti-aging amaçlı ozonterapi seanslarına alıyoruz. Böylece genel bir vücut oksijenizasyonunu artırıp hücre yenilenmesini sağlıyoruz. Ozonterapinin başlıca faydalarını şöyle sıralayabiliriz; kendini iyi hissetme, immun sistemin güçlenmesi, kan dolaşımının artması, detoks etkisi, antimikrobik etki, ağrı giderici, yaşam kalitesini artırma vb…

BESLENME VE SONBAHAR

Hareketli geçen yaz aylarının bittiği bu dönem; güneşin zararlı etkilerine maruz kalan cildimiz ile alkol ve ağır mezelerin, tatlıların yorduğu karaciğerimize detoks kürü uygulamak için ideal bir zamandır. Antioksidan vitaminler olan C ve E vitaminin yanında B1, B6, B12 ile karaciğer yağlanmasını engelleyen kolinden zengin beslenmek karaciğerimize çok iyi gelecektir. Kolin için en iyi kaynaklar yumurta sarısı ve soya fasulyesidir. Yine A vitamini, Çinko, Bakır ve Demiri de günlük beslenmemize ekleyerek cildimizi yenileyebilir, daha güçlü saç ve tırnaklara sahip olabiliriz.

Kısacası hastayı yaz mevsiminden çıkarken bir ‘ konsept ’ olarak ele alıp daha güçlü bir şekilde kış mevsimine girmesini hedefliyoruz.

( Myeste Estetik ve Güzellik Kliniği ) tarafından hazırlandı.